Kuva: Shutterstock

Valinnanvapauskokeilu alkaa tänään - yli 65-vuotiaat yksityiselle lääkärille julkisen hinnalla

01.09.2025 13:15 - Minttu Tikkanen

Kokeilu kestää vuoden 2027 loppuun saakka.

Tänään 1. syyskuuta alkaa niin sanottu valinnanvapauskokeilu, jonka myötä 65 vuotta täyttäneet saavat käydä yksityisellä yleislääkärillä julkisen terveydenhuollon asiakasmaksun hinnalla.

Kyseessä on kokeiluluontoinen hanke, joka kestää tällä erää vuoden 2027 loppuun saakka. Vuosina 2026-2027 yksityislääkärillä on mahdollista käydä julkisen hinnalla kolme kertaa kalenterivuodessa. Vuodelle 2025 käyntejä on loppuvuoden aikana kaksi.

Valinnanvapauskokeiluun eivät sisälly esimerkiksi terveystarkastukset, erikoislääkärin vastaanotot tai sairaanhoitajan tapaamiset. Hoidon ja tutkimusten saaminen kokeilun mukaisilla hinnoilla edellyttää myös, että lisäksi kyseinen lääkäri on liittynyt mukaan valinnanvapauskokeiluun. 

Lue myös: Maailman ensimmäistä tippurirokotetta aletaan antaa Isossa-Britanniassa

Lue myös: Hengenvaarallinen allergia ampiaisen pistolle voi kehittyä tietämättä – Suomessa menehtyy vuosittain joku

Lähde: Kela

Kilpailut

Uusimmat

Error - Virhe: 0 - Radio Nova

Pahoittelut (virhe 0)

Hakemaasi sivua ei löytynyt. Käytä navigaatiota löytääksesi hakemasi sivun.