Kuva: Shutterstock

THL suosittelee edelleen koronarokotuksen tehosteannosta riskiryhmille ja ikääntyville

26.05.2025 16:15 - Minttu Tikkanen

THL ennakoi, että tartunnoissa nähdään jälleen piikki syksyllä.

THL suosittelee edelleen koronarokotuksen tehosteannoksia otettavaksi myös syksyllä yli 75-vuotiaille sekä muutoin riskiryhmään kuuluville, kuten vakavasti immuunipuutteisille.

Hyvinvointialueet saattavat tehdä myös alueittain päätöksiä tarjota tehostetta myös nuoremmille henkilöille esimerkiksi kausi-influenssarokotuksen yhteydessä.

THL ennakoi, että syksyllä Suomessa kohdataan jälleen jonkinasteinen epidemia-aalto koronatartunnoissa. Valtaosalla väestöstä on kuitenkin jo suojaa virusta vastaan.

- Rokotuksia suositellaan ensi syksynä aiempaa pienemmälle kohderyhmälle, sillä valtaosalla väestöstä on vastustuskykyä vakavia tautimuotoja vastaan aiempien rokotusten ja sairastettujen koronavirustautien myötä, kommentoi THL:n johtava asiantuntija Mia Kontio.

THL suosittelee, että rokotusten antaminen aloitetaan viimeistään lokakuusta alkaen, mutta hyvinvointialueet tekevät alueittain itse omat aikataulunsa. 

Lue myös: Punkkirokotesarja jää monilta kesken tai kokonaan ottamatta: "Ei johdu tietämättömyydestä"

Lue myös: Norovirusta vastaan testataan rokotetta

Lähde: THL

Kilpailut

Uusimmat

Error - Virhe: 0 - Radio Nova

Pahoittelut (virhe 0)

Hakemaasi sivua ei löytynyt. Käytä navigaatiota löytääksesi hakemasi sivun.