Kuva: All Over Press
Black Sabbath -baletti tekee paluun: "On sääli ettei Ozzy pääse näkemään sitä"
Balettikiertueen ensimmäiset näytökset myytiin loppuun.
Vuonna 2023 maailman ensi-iltansa saanut Black Sabbath The Ballet -balettiesitys tekee paluun. Legendaarinen heavy metal yhtye ja Birminghamin kuninkaallinen baletti tuovat balettiesityksen uudelleen nähtäväksi edesmenneen Ozzy Osbournen muistolle.
Balettikiertueen ensimmäiset näytökset myytiin loppuun, ja kiertue toikin monia heavy metallin faneja baletin pariin ensimmäistä kertaa.
Yhtyeen kitaristi Tommy Iommi kertoo BBC:lle, ettei heavy metallin ja baletin yhdistäminen ollut asia, mitä hän olisi koskaan osannut ennustaa.
- En koskaan kuvitellut näkeväni ihmisten tanssivan balettia musiikkimme tahtiin, hän kommentoi.
Iommi myöntää olleensa skeptinen kuullessaan idean ensimmäisen kerran. Hän toivoo, että hänen bänditoverinsa Ozzy Orbourne olisi elossa nähdäkseen esityksen.
- Balettiesitys merkitsee kaikkea, ja on monella tapaa sääli, ettei Ozzy päässyt näkemään sitä.
Balettiesityksessä kuullaan Black Sabbathin legendaarisimpia kappaleita, kuten Paranoid ja Iron Man. Esityksessä kuullaan myös uusia orkesteriteoksia, jotka ovat saaneet inspiraationsa yhtyeen musiikista.
- Halusimme luoda jotain rohkeaa, hullua ja innovatiivista saadaksemme uusia ihmisiä yleisöön, mutta myös tuodaksemme tietoisuutta Birminghamin kaupungista ja monista kaupungissa syntyneistä tähdistä, sanoo Birminghamin kuninkaallisen baletin luova johtaja Carlos Acosta BBC:lle.
Black Sabbath The Ballet -kiertue alkaa 18.-27. syyskuuta yhtyeen kotikaupungista Birminghamista, ja kiertää pitkin Iso-Britanniaa, Eurooppaa ja Yhdysvaltoja.
Lue myös: Def Leppard saapuu Suomeen
Lue myös: Black Sabbathin albumit laitettiin paremmuusjärjestykseen - arvaatko paalupaikan?
Lähde: BBC