Kuva: Shutterstock
Nikotiinituotteille 20 vuoden ikäraja? Tätä mieltä ovat suomalaiset
Suomen ASH selvitti kyselyllä suomalaisten käsityksiä tupakka- ja nikotiinituotteista.
Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa tupakka- ja nikotiinituotteille 20 vuoden ostoikärajaa, kertoo kansanterveysjärjestö Suomen ASH tiedotteessa. Päivittäin tupakoivistakin ostoikärajan nostamista kannattaa 62 prosenttia.
Mielipidekyselyn mukaan jopa 92 prosenttia väestöstä pitää tiedotteen mukaan nuorten nikotiinipussien ja sähkösavukkeiden lisääntyvää käyttöä huolestuttavana.
- Nikotiinituotteiden käyttö on lisääntynyt nuorten keskuudessa ja seuraukset ovat tuhoisia. Nikotiini on myrkky, jolla on useita terveydelle haitallisia vaikutuksia. Nikotiini vaurioittaa muun muassa kehittyviä aivoja heikentäen aivojen dopamiiniherkkyyttä, mikä vaikuttaa oppimisen lisäksi stressinsietokykyyn ja itsesäätelyyn. Mitä vanhempana nuori voi ostaa tuotteita, sitä vaikeampaa niitä on saada kaveripiiristä ja sitä harvempi myös aloittaa käytön, toteaa Suomen ASH:n toiminnanjohtaja Anne Taulu.
Suomalaisista 68 prosenttia uskookin, että nikotiinituoteiden käyttö tulee lisäämään terveyshaittoja ja terveydenhuollon kustannuksia lähitulevaisuudessa.
- Nikotiinituotteiden haitat ovat kiistattomat. Niiden käytön torjunta ehkäisisi paljon terveysongelmia ja kalliita seurauksia sote-järjestelmälle. STM:n esitykset, kuten juuri ostoikärajan nosto ja kerrostalojen tupakointikiellon lainsäädäntö, tulisi valmistella viipymättä. Suomen ratifioima WHO:n kansainvälinen tupakkapuitesopimus edellyttää, ettei tupakka- ja nikotiiniteollisuus saa vaikuttaa näihin päätöksiin, toteaa Suomen ASH:n puheenjohtaja, professori Pekka Puska.
Lue myös: Nikotiinipussien käyttö lisääntynyt - etenkin yksi ryhmä korostuu
Lue myös: Nikotiinipussien tilaaminen ulkomailta kielletään
Lähde: Suomen ASH