Kuva: Shutterstock

Konferenssi voi vaikuttaa liikenteeseen Helsingissä tulevina päivinä

29.07.2025 14:15 - Minttu Tikkanen

Konferenssi järjestetään ydinkeskustassa Finlandia-talolla.

Helsingissä Finalndia-talolla järjestettävä Helsinki+50-konferenssi sekä Paraguayn presidentin vierailu Helsingissä tulevat vaikuttamaan liikennejärjestelyihin Helsingin ydinkeskustan alueella, kertoo poliisi.

Konferenssiin osallistuu useita korkean profiilin vieraita, ja muun muassa heidän turvatut siirtymänsä voivat vaikuttaa liikenteeseen. Liikenteessä voi olla ydinkeskustan alueella tilapäisiä häiriöitä ja katkoksia 30.-31.7. Poliisi on ohjaamassa liikennettä tarpeen mukaan.

Liikennejärjestelyillä ei ole kuitenkaan merkittävää vaikutusta julkiseen liikenteeseen.

Poliisi muistuttaa huomioimaan, että myös ilmailua, kuten dronejen lennättämistä rajoitetaan keskustan alueella tapahtumien ajan. 

Lue myös: Porvoon rannikolta löydettiin 15 kuollutta hyljettä

Lue myös: Hellejakso lisää maastopalojen riskiä - Metsähallitus kehottaa erityiseen varovaisuuteen luonnossa

Lähde: Poliisi

Kilpailut

Uusimmat

Error - Virhe: 0 - Radio Nova

Pahoittelut (virhe 0)

Hakemaasi sivua ei löytynyt. Käytä navigaatiota löytääksesi hakemasi sivun.