Kuva: Shutterstock

Poliisi kertoo, miten kesäsää vaikuttaa virkavallan työpäiviin

24.06.2025 18:15 - Hanna Levänen

Sanonta siitä, että sää on paras poliisi, pitää osin paikkansa.

Sään vaihtelut vaikuttavat tutkitusti eri ihmisiin erilaisilla tavoilla. Yleisin käsitys lienee se, valtaosalle ihmisistä aurinkoinen sää aiheuttaa hyvää mieltä, energisyyttä sekä toisinaan jopa impulsiivisuutta. Sanonta kuuluu, että sää on paras poliisi, mutta innostuvatko kansalaiset hyvästä säästä siinä määrin, että se vaikuttaa oikeasti virkavallan työpäivään?

Helsingin poliisilaitoksen komisario Johanna Sinivuoren mukaan asia todella on näin. Sen lisäksi, että poliisin varusteet tekevät työstä hellepäivänä raskaampaa, myös erilaiset häiriökäyttäytymiset lisääntyvät.

- Tyypillisintä on se, että ulkona eli puistoissa ja toreilla on silloin enemmän ihmisiä, joka aiheuttaa myös enemmän häiriötehtäviä, Sinivuori kertoo Voice.fi:lle.

Kauniilla säällä myös terassit houkuttelevat ihmisiä puoleensa. Päihtyneet henkilöt ovatkin yksi yleisimmistä syistä, jotka johtavat häiriötehtäviin.

Vaikka tehtävien määrä lisääntyy, kaunis sää ei varsinaisesti vaikuta virkavallan työntekoon, sillä poliisit liikkuvat ulkona ympäri vuoden. Tyypillisesti poliisi hakeutuu paikkoihin, joissa ihmisiä liikkuu enemmän.

- Siellä missä on ihmisiä, niin siellä on poliisi, siihen pyritään, Sinivuori sanoo.

Esimerkiksi Helsingissä valvonta painottuu muun muassa joukkoliikenneasemien läheisyyteen.

Poliisi tunnistaa ilmiön, jonka mukaan ihmiset ovat hyväntuulisia hyvällä säällä. Sinivuoren mukaan suomalaiset suhtautuvat yleisestikin poliisiin luottavaisesti. Se, vaikuttaako aurinkoinen sää suoranaisesti ihmisten käytökseen, on kaksijakoista.

- Ihmiset ovat kyllä aurinkoisella säällä iloisempia, mutta jos miettii meidän asiakaskuntaamme niin ei se ihan niin yksi yhteen ole, Sinivuori toteaa. 

- Yleisesti ihmiset suhtautuvat hyvin, vaikka saisivat jonkun muistutuksen tai lapun poliisilta. Mutta meitä on joka lähtöön, että joskus sellainen voi mennä ihon alle.

Erilaiset tapahtumat lisäävät selvästi hälytystehtävien määrää. (kuva: Shutterstock)

Kesä itsessään tuo mukanaan erilaisia lieveilmiöitä ja riskikäyttäytymistä. Esimerkiksi Sinivuori nostaa sillalta hyppäämisen mereen.

- Tänä kesänä sellaista ei ole vielä ollut, mutta pari vuotta sitten Mustikkamaalle vievältä Isoisänsillalta hypittiin paljon, Sinivuori muistelee.

- Osaltaan nekin olivat varmaan kelin innoittamia, mutta vaikea näistä on tietää.

Sinivuori muistuttaa, että kyseinen toiminta kuormittaa poliisia, mutta on myös erittäin vaarallista.

Kesän kiireisimpiä ajankohtia poliisin näkökulmasta ovat koulun päättäjäiset sekä erilaiset tapahtumat, kuten stadionkonsertit ja festivaalit. Juhannus on tyypillisesti Helsingissä erittäin rauhallinen.

- Ei ole tosin Helsinkikään enää samanlainen kuin ennen. Vuosia sitten koko kaupunki hiljeni juhannuksena, mutta nyt elämä jatkuu, Sinivuori sanoo.

Vaikka suuret tapahtumat vastaavat omasta järjestyksenvalvonnasta, tulee poliisin varautua eneneviin tehtävämääriin ihmismassojen lähtiessä liikkeelle.

Kesäajan kuormittavuutta lisää loma-ajat, jotka koskevat poliiseja siinä missä muitakin. Sinivuori kuitenkin muistuttaa, että laki määrää, kuinka paljon poliiseja tulee olla käytettävissä työtehtäviin.

- Poliiseja on aina riittävä määrä, Sinivuori toteaa.

Lue myös: Poliisiksi tekeytyneet soittajat ovat saaneet huijattua suomalaisilta jo yli 150 000 euroa

Lue myös: Juhannuksena tehtiin hätänumeroon vähemmän ilmoituksia kuin viime vuonna

Lue myös: Liikuthan vesillä varoen - etenkin yksi ikäryhmä korostuu vahinkotilastoissa

Kilpailut

Uusimmat

Error - Virhe: 0 - Radio Nova

Pahoittelut (virhe 0)

Hakemaasi sivua ei löytynyt. Käytä navigaatiota löytääksesi hakemasi sivun.