Nokian henkilökunta otti irtisanomisuutiset vastaan tyynesti
Nokian henkilökunta on ottanut yhtiön irtisanomisuutiset vastaan tyynesti ja osin myös helpottuneena eri puolilla Suomea.
Erityisesti on iloittu siitä, että Nokia jatkaa toimintaansa kaikilla nykyisillä paikkakunnillaan. Lisäksi mieliä on helpottanut toimitusjohtaja Stephen Elopin lupaus siitä, että tänään ilmoitettujen henkilöstövähennysten jälkeen ei ole tiedossa uutta yt-kierrosta.
Nokia vähentää Suomesta päivän ilmoituksen mukaan 1 400 työpaikkaa. Maailmanlaajuiset henkilöstövähennykset nousevat noin 4 000 henkilöön ensi vuoden loppuun mennessä. Samalla Nokia ulkoistaa älypuhelimissa käyttämänsä Symbian-järjestelmän kehittämisen Accenture-yhtiölle. Mukana siirtyy noin 3 000 Nokian työntekijää Intiassa, Britanniassa, Kiinassa, Suomessa ja Yhdysvalloissa.
Nokian toimitusjohtaja Steven Elop ei tänään täsmentänyt, miten suuri osa Accenturelle siirtyvistä 3 000 työntekijästä työskentelee Suomessa mutta kyse on kuitenkin huomattavasta osasta. Accenturelle siirtyvien työntekijöiden määrä on Elopin mukaan mitoitettu siten, että heille on siellä töitä myös pitemmällä tähtäimellä.
(MTV3 - Radio Nova)