Kuva: AOP / Juha Metso
Flow-festivaalien poliisitehtävistä pääosa liittyi huumausaineisiin - tämä oli aineista yleisin
Poliisilla oli Flow-festivaalilla kymmeniä tehtäviä.
Viikonloppuna käyty Flow-festivaali työllisti myös Helsingin poliisia. Tiedotteen mukaan poliisilla oli festivaalilla kymmeniä tehtäviä.
Poliisi hoiti muun muassa kymmeniä häiriökäyttäytymiseen liittyviä tehtäviä. Lisäksi 15 henkilöä otettiin kiinni rikoksilta ja häiriöiltä suojaamiseksi.
– Festivaali sujui poliisin näkökulmasta rauhallisesti, kun otetaan huomioon tapahtuman koko, sanoo komisario Tuukka Skottman.
Tiedotteen mukaan pääosa tehtävistä liittyi huumausaineisiin. Kaikkiaan viikonloppuna kirjattiin 63 käyttörikosta ja viisi huumausainerikosta. Määrä on viime vuotta suurempi.
Poliisi kohdisti valvontaa tänä vuonna tehokkaasti festivaalialueen sisäpuolelle, mikä osittain selittää huumausainerikosepäilyjen nousua.
– Yleisin huumausaine festivaalilla oli poliisin tehtävien perusteella kokaiini ja toiseksi yleisin kannabis. Poliisi havaitsi myös muutamia amfetamiiniin, ekstaasiin ja ketamiiniin liittyvää tapausta, kertoo rikosylikomisario Mikko Minkkinen.
Lähde: Poliisi