Kuva: AOP/Tomi Natri

HS: Teemu Keskisarjan puheista aloitettiin rikostutkinta, mutta se päättyi tutkinnanjohtajan vaihtuessa

24.09.2025 13:15 - Minttu Tikkanen

Teemu Keskisarjan puheet A-studion lähetyksessä elokuussa herättivät laajaa paheksuntaa, ja niistä tehtiin myös useita rikosilmoituksia.

Kansanedustaja ja perussuomalaisten varapuheenjotahaja Teemu Keskisarjan puheista A-studion lähetyksessä tehtiin useita rikosilmoituksia, ja niistä myös Helsingin Sanomien tietojen mukaan ehdittiin jo käynnistää rikostutkinta. Tutkinta kuitenkin tuli päätökseensä tutkinnanjohtajan vaihtuessa. 

Helsingin Sanomien saamien tietojen mukaan uusi tutkinnanjohtaja päätti, ettei asiassa ole syytä epäillä rikosta. Ensimmäinen tutkinnanjohtaja oli käynnistänyt esitutkinnan, sillä hänen mielestään tapauksessa oli syytä epäillä rikosta. Rikosilmoituksissa pyydettiin poliisia selvittämään, onko Keskisarja puheillaan syyllistynyt kiihottamiseen kansanryhmää vastaan.

Juttu kuitenkin otettiin pois ensimmäiseltä tutkinnanjohtajalta ja siirrettiin esiselvitysyksikköön, jolloin juttu sai myös uuden tutkinnanjohtajan.

Helsingin Sanomille tapahtumien kulun on vahvistanut ja asiaa kommentoinut rikostorjuntatoiminnon johtaja, rikostarkastaja Jari Illukka Helsingin poliisista, jonka mukaan kyseessä oli poliisin prosessissa vahinko, jonka vuoksi yksi rikosilmoituksista oli mennyt suoraan tutkintayksikköön, eikä aluksi kulkenut vaativien rikosten esikäsittelyprosessin läpi, kuten olisi kuulunut.

Esikäsittelyssä juristit pohtivat juurikin sitä, täyttyykö syytä epäillä -kynnys. Poliisissa ei arvioida puheiden asiallisuutta tai hyväksyttävyyttä, vaan tehdään rikosoikeudellista arviota. Esimerkiksi Keskisarjan tapauksessa aihe ja Keskisarjan kansanedustajuus huomioiden sananvapaudella on Illukan mukaan hyvin laaja suoja. 

- On selvää, että sekä Keskisarjan rooli että keskustelun teema huomioiden arvioitavana olevat puheet nauttivat lähtökohtaisesti hyvin laajaa sananvapauden suojaa, Illukka sanoo.

Lisää aiheen uutisoinnista voit lukea alta. 

Lue myös: Poliisi ei aloita esitutkintaa kansanedustaja Teemu Keskisarjan puheista

Lue myös: Poliisille monia rikosilmoituksia A-studion keskustelusta lähetyksessä, jossa Keskisarja esiintyi

Lue myös: Teemu Keskisarjan puheet eilisen A-studiossa järkyttivät - Orpo kommentoi HS:lle, ettei voi hyväksyä

Lähde: Helsingin Sanomat

Kilpailut

Uusimmat

Error - Virhe: 0 - Radio Nova

Pahoittelut (virhe 0)

Hakemaasi sivua ei löytynyt. Käytä navigaatiota löytääksesi hakemasi sivun.