Kuva: Shutterstock
Poliisilta lisätietoa Laitilan onnettomuudesta: autoa ajoi turmasta selvinnyt 17-vuotias
Onnettomuudessa kuoli kaksi 17-vuotiasta nuorta miestä.
Lounais-Suomen poliisi tutkii tiistaina Laitilassa tapahtunutta onnettomuutta, jossa auto ajautui ja upposi vedellä täyttyneeseen louhokseen. Auton kyydissä oli neljä nuorta miestä, joista kaksi kuoli onnettomuudessa. Menehtyneet olivat 17-vuotiaita.
Poliisi kertoo, että ajoneuvosta pelastautuivat 17-vuotias nuori mies ja 19-vuotias matkustaja. Onnettomuudesta selvinnyt 17-vuotias oli ajoneuvon kuljettaja. Hän ajoi autoa poikkeusluvalla.
Pelastautuneet hälyttivät onnettomuuden jälkeen apua lähistöllä asuneen sivullisen luota. Pelastautuneet selvisivät onnettomuudesta ilman vakavia vammoja.
– Poliisi on alustavasti päässyt puhuttamaan molempia henkilöitä. Uponnut ajoneuvo on nostettu ja on poliisin hallussa, tiedotteessa kertoo komisario Arttu Visuri Lounais-Suomen poliisilaitokselta.
Poliisi tutkii tapahtumien kulkua. Tällä hetkellä tapausta tutkitaan epäiltynä törkeänä liikenneturvallisuuden vaarantamisena ja törkeänä kuolemantuottamuksena sekä kuolemansyyntutkintana.
Lue myös: Auto ajautui veteen Laitilassa - kaksi nuorta kuoli
Lue myös: Yle: Kuorma-auto ajautui junaraiteille maaliskuussa - syy selvillä
Lue myös: Ravintolasta myytiin tuhansia ilokaasupulloja päihdekäyttöön
Lähde: Poliisi