Kuva: AOP
Presidenttipari siirtyy kesänviettoon Kultarantaan - tiedossa useita eri tapahtumia
Saavuttuaan Naantaliin presidentti tapaa puolisoineen yleisöä.
Suomen tasavallan presidenttipari siirtyy kesävirka-asunnolle Kultarantaan tulevana perjantaina 30. toukokuuta, presidentin kanslia tiedottaa.
Presidentti Alexander Stubbille ja hänen puolisolleen Suzanne Innes-Stubbille järjestetään samana päivänä tervetulovastaanotto venesatamassa Killan laiturilla. Vastaanoton järjestää Naantalin kaupunki. Vastaanoton yhteydessä Stubb tapaa puolisoineen yleisöä.
Suomen presidentti työskentelee perinteisesti kesän aikana pääosin Kultarannassa. Kesävirka-asunolla järjestetään kesällä useita erilaisia tapahtumia. Stubb muun muassa isännöi Kultaranta-keskusteluja 16.–17. kesäkuuta. Keskustelut ovat alkukesän suurin tapahtuma, tiedotteessa kerrotaan.
Kultarannassa riittää kesällä nähtävää myös yleisölle, kuten Kerrostumia-veistosnäyttely. Näyttely avautuu niin ikään 30. toukokuuta ja se on nähtävillä aina elokuun loppuun asti. Näyttelyssä on nähtävillä teoksia, joissa on hyödynnetty erityisesti puuta ja kiveä.
Kultarannan puistoon ja veistosnäyttelyyn voi tutustua kesäperjantaisin klo 18–20 välisenä aikana, presidentin kansliasta kerrotaan.
Myös Naantalin musiikkijuhlien puistokonsertista päästään nauttimaan jälleen kahden vuoden tauon jälkeen. Kultarannassa järjestettävässä konsertissa esiintyy 100 vuotta täyttävä tanssiorkesteri Dallapé solistinaan Juha Hostikka.
Kultaranta on toiminut Suomen tasavallan presidentin kesävirka-asuntona vuodesta 1920 lähtien. Se sijaitsee Naantalissa Luonnonmaan saaressa. Kultarannan päärakennuksen ja puiston peruskorjaus saatiin päätökseen viime vuonna.
Lue myös: Presidentti Alexander Stubb julkaisi harjoitusohjelman varusmiespalvelukseen valmistautuville
Lue myös: JVG ghostasi Alexander Stubbin: "Ei uskallettu sanoa ei"
Lue myös: Alexander Stubb julkaisi yhteiskuvan Lucian kanssa: 'Rasismin vastustamiseksi tarvitaan vielä työtä'
Lähde: Tasavallan presidentin kanslia