Emma-ehdokkaat julki: Katso ketkä kaikki saivat ehdokkuudet!

20.01.2015 12:30 -

Maamme suurin ja arvostetuin vuotuinen musiikkialan palkintojenjakotilaisuus, Emma Gaala, järjestetään jälleen 27.2.2015, tällä kertaa jo 29. kertaa. MTV3 televisioi show'n suorana.

Tuttuun tapaan Emma Gaala jakaa tunnustusta kuluneen vuoden aikana kotimaisen musiikin saralla ansioituneille tekijöille ja vuosi vuodelta suosiotaan kasvattanut gaala on tänä vuonna mahdollista nähdä myös suorana tv-lähetyksenä MTV3-kanavalta.

Äänestä vuoden paras yhtye tai artisti


Emma Gaalassa nähdään melkoinen kattaus kotimaisia huippunimiä, kuten KasmirStam1na, Isac Elliot, Haloo Helsinki!, Robin sekä JVG.



Emma Gaala 2015
Päivämäärä: Pe 27.2.2015
Paikka: Barona Areena, Urheilupuistontie 3, 02200 Espoo
Ovet aukeavat klo 18.00, ohjelma alkaa noin klo 18:30 ja suora tv-lähetys klo 20.05-22:00 MTV3 –kanavalla.

Emma 2014 kategoriat & ehdokkaat

Vuoden naissolisti

Diandra

Irina Björklund

Janna

Kaija Koo

Katri Helena

Vuoden miessolisti

Isac Elliot

Jari Sillanpää

Kasmir

Pepe Willberg

Robin

Vuoden yhtye

Haloo Helsinki!

Happoradio

JVG

Stam1na

Vuoden albumi

Haloo Helsinki! – Kiitos ei ole kirosana

Janna- Janna

Kaija Koo – Kuka sen opettaa

Pepe Willberg – Pepe & Saimaa

Robin- 16

Vuoden tulokas

Arion

Atomirotta

Justimus

Kasmir

Softengine

Vuoden biisi

Haloo Helsinki! – Beibi
Säv. Leo Hakanen/Jere Marttila, San. Elli Haloo, Sov. Leo Hakanen/Jere Marttila/Rauli Eskolin/Gabi Hakanen

Janna – Sä et ole hullu
(Säv. San. Hurmerinta, Rannila Törmä)

JVG – Huominen on huomenna (feat. Anna Abreu)
Säv: Jarkko Ehnqvist & Anna Abreu, San: Ville Galle, Jare Brand, Jarkko Ehnqvist & Anna Abreu

Kasmir – Vadelmavene
Säv. Kirjonen, Solo, Karlsson. San. Kirjonen, Kuoppala

Nopsajalka – Lupaan olla
Säv. & San. Antti Hakala

Vuoden popalbumi

Haloo Helsinki! – Kiitos ei ole kirosana

Isac Elliot – Follow me

Kasmir – AMK Dropout

Robin – 16

Vuoden rockalbumi

Happoradio – Elefantti

Olavi Uusivirta – Ikuiset lapset

Pepe Willberg – Pepe & Saimaa

Timo Rautiainen & Neljäs sektori – Toinen varoitus&

Vuoden metallialbumi

Insomnium – Shadows Of the dying sun

Lost Society – Terror Hungry

Sonata Arctica – Pariah’s Child

Stam1na – SLK

Vuoden hiphop-albumi

DJ Kridlokk – Mutsi

Juju – Julius Kivi on hullu

JVG – Voitolla yöhön

Paleface – Luova tuho

Vuoden jazzalbumi

Jarmo Saari Republic – Jarmo Saari Republic

Mopo - Beibe

Raoul Björkenheim - Ecstasy

Joona Toivanen Trio – November

Vuoden etnoalbumi

Juurakko – Lauluja Kuistilta

Siba Folk Big Band – FBB

Sväng – Karja-La

Tuomas Logrén – Yövesi

Vuoden klassinen albumi

C.Ph.E. Bach: Sinfoniat Wq 182 – Keski-Pohjanmaan kamariorkesteri, Sakari Oramo

Berio: Sinfonia – RSO, Hannu Lintu

Heinrich Ignaz Franz Biber: Mystery Sonatas – Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch, viulu, Battalia Ensemble, piano

Ludwig van Beethoven: Piano Sonatas Opp. 2, 101 & 106 ”Hammerklavier” – Paavali Jumppanen, piano

Vuoden iskelmäalbumi

Jari Sillanpää – Rakkaudella merkitty mies

Katri Helena – Taivaan tie

Kyösti Mäkimattila – Suuntatähti

Tuure Kilpeläinen & Kaihon Karavaani – Käpälikkö

Kriitikoiden valinta

Luova tuho - Paleface

Pepe & Saimaa - Pepe Willberg

Uni onnesta - Viitasen Piia

Tango A La Yona - Yona

Vuoden tuottaja

Henri ”Hank Solo” Salonen

Jukka Immonen  

Leri Leskinen

Matti Mikkola

Vuoden lastenalbumi

Into Kiemura ja muita ammattilauluja tasatunnein – Veli-Matti Karén

Muumiperheen lauluretki – Eija Ahvo, Johanna Kurkela, Viivi Helisalo, Markus Backman, Jarkko Tamminen sekä Tapiolan kuoro

Pellekaija Pum – Ota koppi! – Pellekaija Pum

Risto Räppääjä ja Liukas Lennart – Eri esittäjiä

Vastarannan siili – Vastarannan siili

Vuoden musiikkivideo (yleisöäänestys)

Cheek – Äärirajoille
Tuotantoyhtiö no-office / Hannu Aukia

Haloo Helsinki! – Beibi
Director: Sami Joensuu
Prodution Company: No Frames

Isac Elliot – Baby I
ProdCo: My Accomplice
Director: Josh Forbes

Janna – Läpinäkyvää
Ohjaus & käsikirjoitus: Jaakko & Kusti Manninen
Tuotantoyhtiö: Tunne Productions Oy

JVG – Huominen on huomenna
Ohjaaja Joonas Kenttämies (ei tuotantoyhtiötä)

Kasmir – Vadelmavene
Ohjaus ja käsikirjoitus: Inari Niemi
Tuotantoyhtiö: Solar Films Inc.                         

My First Band – Don´t Break My Corazon
Director: Sami Joensuu
Production Company: No Frames

Olavi Uusivirta – Kauneus sekoittaa mun pään
Ohjaaja: Jenni Kangasniemi

Robin – Parasta just nyt
Ohjaus, kuvaus & leikkaus: Hannu Aukia
Tuotantoyhtiö: No-Office

Stam1na – Panzerfaust
Director: Jouni Kallio
Production Company: Medialouhos;



Vuoden artisti/yhtye (yleisöäänestys)

Amadeus Lundberg

Apulanta

Arttu Wiskari

Atomirotta

Brädi

Cheek

Diandra

Elonkerjuu

Haloo Helsinki!

Happoradio

Irina Björklund

Isac Elliot

Janna

Jannika B

Jari Sillanpää

Jonne Aaron

Juju

Justimus

JVG

Kaija Koo

Kasmir

Kyösti Mäkimattila

Lauri Tähkä

Lost Society

Mirel Wagner

Nopsajalka

Olavi Uusivirta

Pauli Hanhiniemi

Poets Of The Fall

Redrama

Robin

Samuli Edelmann

Scandinavian Music Group

Softengine

Sonata Arctica

Stam1na

Suvi Teräsniska

Teflon Brothers

Tuure Kilpeläinen & Kaihon Karavaani

Yona



Suosittelemme

Kilpailut

Uusimmat