Kuva: AOP
Lissabonin funikulaariturman uhriluku nousee - loukkaantuneiden joukossa myös useita ulkomaalaisia
Nyt 17 henkilön tiedetään menehtyneen.
Lissabonin keskiviikkoisessa funikulaariturmassa menehtyneiden määrä on noussut torstain aikana 17 henkilöön, sillä sairaalahoidossa olleita loukkaantuneita on menehtynyt vammoihinsa.
Aiemmin 15 tiedettiin kuolleen, mutta sen lisäksi useita on loukkaantunut, ja heistä osa vakavasti. Loukkaantuneita tiedetään olevan tässä vaiheessa kuolleiden lisäksi ainakin 21.
Lissabonissa Glória-funikulaari suistui raiteiltaan ja törmäsi rakennuksen seinään keskiviikkoiltana. Kyseessä on Lissabonin pahin onnettomuus sen lähimenneisyydessä.
Osa kuolleista on ulkomaalaisia, ja loukkaantuneita oli uutistoimisto Associated Pressin mukaan portugalilaisten lisäksi ainakin Saksasta, Espanjasta, Ranskasta, Italiasta, Sveitsistä, Kanadasta, Marokosta, Etelä-Koreasta ja Kap Verdeltä. Helsingin Sanomien tietojen mukaan suomalaisia onnettomuudessa ei ole ollut. Mahdollisuutta ei Ulkoministeriön mukaan voida kuitenkaan täysin sulkea pois.
Törmäyksen syystä ei ole vielä täyttä varmuutta. Silminnäkijähavaintojen perusteella funikulaari ei ilmeisesti voinut jarruttaa, minkä lisäksi on epäilty kaapelin katkenneen, jolloin funikulaari olisi lähtenyt vapaaluisuun. Viranomaiset eivät ole kuitenkaan vielä vahvistaneet syytä.
Glória-funikulaari on tunnettu nähtävyys Lissabonissa, ja sen kyydissä voi matkustaa jyrkkää mäkeä ylös Bairro Alton kaupunginosaan. Vaunulla matkustavat niin paikalliset kuin turistitkin. Linja on ollut käytössä vuodesta 1885, ja se on julistettu myös kansallismonumentiksi.

Funikulaari on myös tunnettu nähtävyys Lissabonissa. (kuva: Shutterstock)
Lue myös: Ainakin 15 kuollut Lissabonin tunnetun funikulaarin suistuttua raiteiltaan
Lähde: AP, Helsingin Sanomat